Yönetim

KURUCU YÖNETİM KURULU

Adı ve Soyadı:                            

Sevgi OKTAY – Kurucu Başkan

Arzu Kader HARMANCI SEREN – Sekreter

Nihal ÜNALDI – Sayman

Aytolan YILDIRIM

Ülkü BAYKAL

Azime USLU

Ayşe ABDULLAHOĞLU

Nilgün GÖKTEPE

Nefise BAHÇECİK

**

1. DÖNEM (2012-2015) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Ülkü BAYKAL – Kurucu Başkan

Nilgün GÖKTEPE – Sekreter

Nihal ÜNALDI – Sayman

Azime USLU

Sevin ŞEN

Ayşe ABDULLAHOĞLU

Devrim EREN TEKİN

Ayşen AKSOY

Hanife ŞEN

**

2. DÖNEM (2015-2018) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Ülkü BAYKAL – Kurucu Başkan

Nihal ÜNALDI BAYDIN – Sekreter

Oya ÇELEBİ ÇAKIROĞLU – Sayman

Sevin ŞEN

Devrim EREN TEKİN

Ayşen AKSOY

Hanife ŞEN

Nilgün GÖKTEPE

Azime USLU

**

3. DÖNEM (2018-2021) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

Ülkü BAYKAL – Kurucu Başkan

Handan ALAN – Sekreter

Nilgün GÖKTEPE – Sayman

Sevin ŞEN

Devrim EREN TEKİN

Nihal ÜNALDI BAYDIN

Şehriban SERBEST

Çağlar YILMAZ BAŞULAŞ

Emel GÜMÜŞ

Dernek Yönetim Kurulu Başkanları

Prof. Dr. Sevgi Oktay (Kurucu Başkan)

1948 yılında İstanbul’da doğdu. Lisans eğitimini 1970 yılında Sağlık Bakanlığı Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tamamlayan Sevgi Oktay, 1984 yılında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Doktora Programı’ndan mezun oldu.

1987-88 öğretim yılından başlayarak  Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Dairesi tarafından davet edilerek Dünya Sağlık Örgütü danışmanları ile birlikte Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Workshoplarında görev aldı. Sonraki yıllarda, “Uluslararası Katılımlı Hemşirelik Yönetimi” ve “Liderlik” kurslarının, Hemşirelik Kongresinde ve İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda düzenlenmesine, yürütülmesine başkanlık yaptı. Hemşirelikte Yönetim Dersinin uygulamalı ve kuramsal eğitimcisi oldu.

1989 yılında Yardımcı Doçent olarak İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi ve yine 1989 yılında Doçent, 1996 yılında Profesör olan Prof. Dr. Sevgi Oktay Aralık 2002’de emekli olduktan sonra 2 yıl süre ile Haliç Üniversitesi’nde Misafir Öğretim Üyeliği yaptı.

Ayrıca Prof. Dr Sevgi Oktay 1992’den itibaren Sağlık Bakanlığı’nın çağrısı ile Hemşirelik Danışma Kurulu’nda ve özellikle Hemşirelik Mevzuatı Çalışma Grubu’nda  raportörlük yaptı.

Diyabet Hemşireliği, Hemşirelikte Yönetim, Ulusal Sağlık Politikaları ve Hemşirelik Mevzuatı konularında uzman olan Prof. Dr. Sevgi Oktay; Diyabet Hemşireleri Derneği’nin kurucu başkanı, Evde Bakım Derneği ve Türk Hemşireler Derneği İstanbul Şubesi’nin kurucu üyesi olup, halen İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu Mezunlar Derneği’nde başkanlık görevini yürütmektedir.

İngilizce bilen Prof. Dr. Sevgi Oktay evlidir.

**

Prof. Dr. Ülkü BAYKAL (1-3. Dönem Başkanı)

1963 yılında Amasya Saraycık’ta doğdu. 1981-1985 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda lisans eğitimini tamamladı. 1987 yılında İ.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İç Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans programını, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Hastane ve Sağlık Kuruluşları Yönetimi Doktora Programını bitirdi.

1986-1989 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde hemşire ve sorumlu hemşire olarak çalıştı. 1989 yılından itibaren İ.Ü. kardiyoloji Enstitüsü Vakfı’na ait Özel Florence Nightingale Hastanesi’nde servis sorumlu hemşiresi ve başhemşire yardımcısı, başhemşire ve hastane müdür yardımcısı pozisyonlarında görev aldı.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1996 yılında aynı anabilim dalında Yardımcı Doçent, 2009 yılında Doçent ve 2015 yılında Profesör olan Ülkü Baykal halen bu anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ülkü Baykal, evli ve bir çocuk annesidir.